V roce 1938, 8. května ve 14:00 byla ustavující schůze SDH Staměřice v hostinci u Calábků.
Této schůze byl přítomen velký počet místních občanů. Jako hosté byli přítomni: tehdejší župní vzdělavatel Antonín Frélich z Dolního Ůjezdu, bratr okrskový náčelník Silvestr Štěpán, z Velkého Újezdu starosta Metoděj Šidlo, František Roháč - náčelník z Výklek a bratři ze Skoků. Schůzi zahájil starosta obce bratr Josef Zedek a po své krátké, ale výstižné přednášce o úkolech hasičstva a ochrany obyvatelstva předal slovo župnímu vzdělavateli bratru Frélichovi, který promluvil a předal základ činnosti jež úkol je technický a samaritánský - to je pomoc bližnímu při požáru. Po tomto referátu bylo přistoupeno k volbě pracovníků a zvoleni byli tito bratři.
Musím připomenou že v té době měl téměř každý nějakou funkci.
Josef Zedek - Starosta
Jan Kolář - místostarosta
Ferda Kolář - Pokladník
František Sklápek - Jednatel a vzdělavatel
Karel Pecha - 1. četař
František Riedl - 2. četař
Jan Riedl – Četař samaritán
Josef Výkrutík - Zbrojař
Antonín Zbožek - Trubač na Zavadilce
Josef Kašpar - Trubač ve Staměřicích
Jan Dohnal, Vojtěch Zavadil, Hynek Matyáš - Členové výboru
Jan Calábek, Stanislav Palík - Revizoři účtu
František Jurečka, Antonín Kolář - Smírčí soud
František Chlápek, Jaroslav Lupík - Delegáti
Všichni členové volbu přijali a nebylo jich málo, tímto byla zakládající schůze ukončena.
Naši zakladatelé moc dobře věděli že finance je základ pro dobré vedení sboru.
První schůze měla na programu uspořádání prvního výletu a pouti u kapličky svatého Antoníčka, zřídil se tam malý parket na tancování, nechyběla střelnice, tombola a bufet který napekly místní hospodářky a hudbu kterou vedl bratr Bršlica z Velkého Újezdu.
Akce měla úspěch i přes vstupné, které bylo 3 Kč. Po ukončení poutního výletu se občané přesunuli do hostince na Zavadilce a do ranních hodin zábava pokračovala.
Touto akcí se vydělalo 954,5 Kč a proto pověřením starosty sboru bratr Kolář, Pecha a Paprska měli zajistit koupi starší stříkačky nejvýše však za 2000kč. Bratři hasiči podali referát o stavu stříkačky, kterou prodával sbor Přestavlky. Stříkačka je úplně zachovalá s mosaznými písty, ovšem za cenu 2750kč. Verdikt zněl zakoupit stříkačku a dohodnout splátkový kalendář což se podařilo. Výdělečnými akcemi se v té době osvědčilo pořádání divadelních her a to téměř každých 14 dnů se v místním hostinci u Calábků tyto akce konali. Po ukončení divadla se pánové přesunuli do kuželny kde zábava a hra pokračovala.
Na těchto akcích činil průměrný výdělek asi kolem 350 Kč.
Naši bratři také mysleli na zadní kolečka a 12. března roku 1939 bylo u okresní hasičské pojišťovny pojištěno 21 členů a členek, na částku:
• případné úmrtí - 10 000 Kč
• případě trvalé invalidity - 40 000 Kč
• dočasné invalidity - 10 Kč na 1 den
Dále bylo pojištěno 1 pár koní - 8000 Kč
Stříkačka - 5000kč
Pojistné činilo za členy 198kč, za koně 60kč a za stříkačku 19kč. Toto bylo s jednáno na dobu 12 roků.
Srpen 1941 Na základě vyhlášky ministerstva vnitra čís. 21,803/1941-13 se ukládají všem hasičským sborům v Čechách a na Moravě povinnost žňových hlídek. Po dohodě se starostou se dohodlo že bude hlídka složena denně z 1 členem sboru a 1 občanem což se také uskutečnilo.
Srpen 1943 Za účasti 11 členů výboru na které bylo sděleno nové vládní nařízení že veškerý majetek má převzít obec a zaplatit za něj patřičnou náhradu, což se také během 1 týdne stalo.
V září téhož roku bylo generálním velitelem uniformované policie uloženo aby se vyhotovil předložený rozpočet na rok 1944 tak aby mohl být zahrnut do obecního rozpočtu. V roce 1943 nemohly být pořádány žádné akce takže finanční efekt byl velmi chabý. Těžkost roku 1944 vzhledem k nelehké situaci činnost sboru velmi ochabla.
Rok 1945 Ve sboru se nic nedělo kromě 1 zábavy.
Rok 1946-1947 Sbor se začíná dostávat z nesnází a pořádají se divadelní hry, taneční zábavy, vodění medvěda a místními oblíbené výlety ke sv. Antoníčkovi kde se tančilo do ranních hodin.
Pokladna sboru se tedy pomalu plní a místní uvažují o zakoupení nového agregátu pro sbor. Vše schváleno, podtrženo a téhož dne se také odhlasovala výroba dřevěného parketu. Po dohodě s panem Palíkem s Prostřední Pily skupiny brigádníků chodily na samovýrobu desek a trámků, vše zdarma věnoval pan Palík. Zbytek desek a trámků, se usneslo na zasedání, že se ponechá na výstavbu hasičské zbrojnice.
Na výroční valné hromadě v lednu roku 1949 bratr František Riedl který byl sborem pověřen vedením akce při dostavbě hasičské zbrojnice při čemž poprosil všechny členy aby se při závěrečných pracích naší zbrojnice ochotně a vždy dle potřeby dostavili a že jen takovouto cestou můžeme dojít k závěrečnému cíli.
V roce 1951 bratr Frél pak ve svém referátu obšírněji vysvětlil novou organizaci hasických sborů a jejich přejmenování na hasičské jednoty, o významu samaritánských složek v místních hasičských jednotách a o postavení a úkolech hasičstva v našem lidově demokratickém státě.
Do roku 1958 vedl sbor bratr Dohnal Jan dlouhých 13 let, poté odešel a nahradil ho bratr Kolář Josef. Nová krev vnáší do sboru řadu změn přijímá činnosti požárníků k větší aktivitě, slibuje vybudování vodní nádrže za pomoci MNV (finační pomoc ONV), navrhuje uvést zbrojnici do lepšího stavu hlavně zednické a natěračské práce. Bratr Výkrutík Josef se zavázal utvořit družstvo mladých požárníků.
Netrvá dlouho a v prosinci 1962 vedení hasičské jednoty se ujímá jako předseda Dohnal Stanislav který přivítal přítomné hosty, členy a zástupce OV ČSPO s. Pazderu a s. Jurečku.
Po hlučné diskuzi se ujal slova s. Pazdera který kritizoval dosavadní práci výboru a poté popřál novému předsedovi hodně zdaru a mnoho úspěšné práce.
Pod novým vedením předseda bratr Dohnal Stanislav a celé vedení výboru přijímá nové členy: Matyáš Vladimír, Nádvorník Vladimír, Kašpar Ladislav, Kryštovský Stanislav, Studený Antonín a jako zástupce velitele navržen Zedek Miroslav. Pokračují další akce jako je hodová zábava, sběr starého šrotu a silvestrovské večery.
Výroční schůze z roku 1967 mě nesmírně zaujala. Zahájení provedl předseda Dohnal Stanislav č. 57 a přítomné členy seznámil s úkoly na uspořádání hasičského plesu v kulturním domě ve Skokách. Po rozdělení úkolů se všichni členové dohodli, že každý člen přispěje na bufet 10 Kč a 1 dcl slivovice. Vše zapsal a poté vybral a slil bratr Nádvorník Vladimír.
Navrhuji nynějšímu výboru že tato varianta je opravdu přínosem a sám se hlásím jako výběrčí a slívač tekutého moku jako senior Nádvorník.
Téhož roku OV ČSPO z Přerova vyhlásil cvičný poplach, po vyhlášení poplachu byla jednotka schopna k odjezdu za 6 min v počtu 11 členů a vyhodnocena jako výborně připravena.
Červen roku 1968 oslavoval náš sbor 30 let založení a při těchto oslavách bylo rozdáno mnoho vyznamenání a diplomů, byli sezváni hosté s OV ČSPO a hosté s okolních sborů.
Následovala volná zábava a další plánované akce byly zrušeny pro okupaci. Naši tatíci, ale nezaháleli a rok od roku připravovali nové akce např. dětské dny, hodové zábavy, zábavy u Svatého Antoníčka, lampionové průvody zakončeny táborovým ohněm a občerstvením, které hradilo JZD a nesmím opomenout akce Z při kterých se vybudoval místní vodovod, také výstavba sušící věže na hadice.
Rok 1974 jako nově zvolený bratr Dohnal Miloš za referenta mládeže má zajistit navázání spolupráce ze SSM a tímto zařadit mezi nás mládež a založit tak družstvo mladých hasičů.
Nový předseda s. Pipka pověřil dalšího nového člena bratra Calábka jako správce kompletní techniky, doplnění agregátu a zásahových hadic bylo nevyhnutelné a za přispění MNV tento materiál byl včas doplněn.
Další roky sbor pracuje na plné obrátky a vznikne tímto úvaha o postavení objektu na kulturní a společenské akce v naší obci, ale finance je problém a tak nápad oslovit funkcionáře v TOS Lipník n/b protože právě tam mají navíc jednu halu, která má být vyřazena přiměje naše požárníky o nápad rozebrat a postavit pomyslný objekt na místním hřišti. Slovo dá slovo a akce se rozjíždí na plné obrátky lidé jsou nápadem natčeni a každá ruka která je dílu přiložena je obrovským přínosem i mladí požárníci, svazáci a nesmím opomenout novou složku svaz žen pomáhají dílo zdárně dokončit. Oslavy 40 let založení sboru probíhají na místním hřišti a ještě nedodělaný objekt tak může být chloubou místních před významnými hosty s OV, KV a MNV. Předseda dodal že ostatková zábava bude první akcí která pokřtí společenský sál. No a já mohu pouze dodat že vy kteří si ho velmi dobře pamatujete a zažili jste vněm opravdu krásné chvíle zábavy si tuto vzpomínku budete uchovávat ve své mysli napořád.
80 léta nám připomínají životní jubileum dlouholetého člena a funkcionáře bratra Dohnala Stanislava a pozvánka pro celý hasičský sbor je velikou slávou.
Seznam plánovaných prací na další rok zněl vybudování přístřešku pro muzikanty, postavení malé boudy pro mládež a vybudování betonového parketu. To vše do června, kdy je tradiční zábava Antoníček.
V roce 1980 se na místním hřišti koná první soutěž mladých požárníků, účast je veliká a mezi 8 sbory pozvaných družstev na začátečníky jsme si počínali statečně a 3 celkové pořadí je dobrým výsledkem no a nás už jen mrzí že byli poslední takového formátu. V letech dalších to jsou pouze branné závody.
Dobrý rok přináší také změny ve vedení a po neshodách předseda bratr Pipka resignuje a sním jednatel bratr Nádvorník, přísedící host za OV s Hučín tak jak ho známe dodnes vystoupil ke kritice a trvá hned na složení nového výboru a to předseda Venclík a jednatel Dohnal Miloš a místo mládežníka zaujme Dohnalová Hana. Návrhy jsou jednohlasně schváleny.
Dosavadní výbor dlouho nevydržel a tak po roce nový předseda Rutter Petr byl další nadějí na dobrý chod sboru a také nesmím opomenout že Dohnal Miloš byl přesunut na funkci pokladníka a tu vykonává dodnes velice pečlivě.
Bratr Rutter při své první schůzi poprosil bratra Calábka jako správce techniky aby pečlivě připravil vozidlo T 805 na technickou prohlídku, aby mohl vozit mládežníky na závody a byla tak zásahová jednotka provozuschopná. Automobil se podrobil technické kontrole a prošel bez zjevných závad.
Další plán, který si kladou naši bratři je vybudování nové hasičské zbrojnice za přispění MNV, tuto akci jako přísedící předseda MNV pan Žúr seznamuje místní jak a co bude nutné udělat tímto se otevírá velká diskuze a návrhy jsou různé, ale nakonec je rozhodnuto že výstavba začne v roce 1984 navezením materiálu za 40 000 Kč. Celá výstavba probíhala za přispění všech dobrovolníků a členů hasičského sboru včetně mládežníků. Akce trvala několik let. Zahájení prací bouráním přístavků a odvozem starých cihel je pověřen Maštalíř a Zavadil. Po úklidu bouracích prací je na výstavbě vždy kolem 10 členů včetně mládežníků a svazáků, ale ne dlouho, prvotní zájem a nadšení opadl a chodí 2-4 brigádníci.
Rok 1986 je zahájí nový předseda Přidal Milan a hned po zahájení vystoupí bratr Calábek že se odmítá starat o techniku pro nevyhodnocení soutěže strojů v socialistické péči, bratr Přidal dostává úkol zajistit náhradu a to Hykadu Břetislava. Nový předseda se snaží nabudit pro dokončení výstavby hasičárny, ale zájem je opravdu malý.
Tento rok také přinese změnu ve funkci velitele. Odstupuje Maštalíř a nastupuje Novák Stanislav. V roce 1987 práce na výstavbě hasičárny stojí ale zábavy a další společenské akce se pořádají. Výroční členská schůze je velice bouřlivá a host předseda MNV Žůr Břetislav je nespokojen s dosavadním průběhem výstavby hasičské zbrojnice. Termíny dává nekompromisně příští dostavba garáže a šatny pro výjezdovou techniku a další rok dokončení společenské místnosti s kuchyňkou.
Přesouváme se do roku 1989 a začnu technikou kde Novák Stanislav konstatuje že na STK naše vozidlo neprošlo tudíž jednotka není akceschopná. Členové výboru dávají hlavy dohromady a řešení je rychlé máme přiděleno nové vozidlo Š 706 které slouží dodnes ale výměna bude jistě brzy také nutná.
Výroční členská schůze je velkou kritikou okrsku a zástupců MNV pro špatnou práci ohledně výstavby zbrojnice a nestmelení kolektivu jako celku organizace.
90 léta je konečně na zbrojnici zprovozněna garáž a šatna pro zásahovou jednotku, ale také venkovní úpravy se zaobalují ke zdárnému konci a tak hodnocení tohoto roku je po dlouhých problémech kladnější.
Další rok je plán kompletní dokončení zbrojnice a oprava techniky pro její špatný technický stav. Vše se nedaří jak se plánuje a tak dostavba je téměř před závěrem, chybí schody a drobné zednické a malířské úpravy.
Činnost každým rokem upadá a tak dokončení kompletní výstavby je podle toho co vypátral na obci, protože kronika skončila v roce 1991, v roce 1994 zprovoznění a 95. roku kompletní vybavení. Sbor téměř neměl vedení a já mohu potvrdit že neshody mezi vedením a členy sboru nás některé, nebudu jmenovat, donutily na resignaci spolupráce s tímto výborem.
Karta se obrací po odstoupení dosavadního výboru a nástupu Zavadila Milana opět do funkce starosty sboru. Technika, která je v katastrofálním stavu prochází technickou kontrolou a opravou nevyhnutelných závad. Zavadil Milan nabádá ke spolupráci mladé členy kteří se ujímají žezla a v roce 2001 je zvolen bratr Dohnal Miloš jako Starosta a dodnes tuto funkci vykonává velice zodpovědně tak jak ho známe. Téhož roku je technika po dohodě ze starostou obce kompletně nastříkána a dostává tak nový kabát. Sbor tedy začíná opět šlapat po 5-6 letém úpadku. Další rok se dodělávají nevyhnutelné opravy na technice a také se začínají kupit penízky do pokladny pořádáním zábavy. Každým rokem sbor začíná pořádat dětské dny a sběr kovového šrotu, který je přínosem pro téměř prázdnou pokladnu.
V roce 2003 se začíná zapojovat více členů po neshodách předešlým výborem nám spolupráce začíná klapat a nápady se jen hrnou. Dohoda mezi bratrem Nádvorníkem Pavlem a Jardou Šubrtem je jasná, založení znovu mládežnického družstva, a tak po 15 letech opět zakládají mládežnická družstva a v roce 2004 mají mládežníci první velký závod.
Každý rok přináší nové nápady pořádání hasičských plesů, dětské dny, vodění medvěda a taneční zábavy. Nebudu vše rozvádět vy sami dobře víte a vidíte jak náš sbor momentálně pracuje a jakým způsobem se snažíme tuto práci ještě zdokonalit, samozřejmě někdy je ta činnost na dobré úrovni a naopak obrovský úpadek je také možnost až zrušením organizace.
Doufáme že tu stoupající dráhu kterou náš sbor má nám dlouho vydrží a my zůstaneme na tom vrcholu tak jak jsme doposud.
Za celou dobu jsem nezmínil požáry a shrnu jsem je rámcově do jednoho bodu pro vaši představu: Rodinný dům Koláře Josefa, rodinný dům pana Čapka na Zavadilce, lesy za hájovnou, nad drůbežárnou na Zavadilce to byl les kde nešťastně uhořel pan Šubrt, drubežárny na prostřední pile 2* chytla odchovna 1* velká hala bohužel vše i s kuřaty, několik požárů bylo za kravínem kde hořely stohy, dále to byl rod.dům pana Dohnala a také jsme vypomáhali u několika požárů v sousedních obcích nejdále však na lesním porostu v Olšovci byl to asi nejdelší výjezd za celou kariéru požár trval noc a téměř celý den.
No a co nám přinesl letošní rok nebudu plácat o sběru šrotu ,dětském dnu apod .to je dnes již pro nás samozřejmost ,ale ta největší sláva a úspěchy štěstí nás obšťastnily tím že nám starosta sboru Milda Dohnal oznámil že po 100letech společného kamarádství a soužití s naší členkou ,vedoucí družstva žen a dnes nastávající maminkou Mišou Dohnalovou uzavřou svazek manželský.
Pro náš sbor samozřejmě ještě větší pocta , protože naše staronová technika dovezla nevěstu až před samou radnici za plného výjezdového houkání kde si konečně řekli ano.
No a o starostovi dosti povídání další čerstvý úspěch je 14 dnů starý a já nemohu jako vedoucí mládeže si odpustit se nepochlubit celkovým 3 místem ze 17 družtev našeho nejmladšího družstva v celostátní hře plamen které se konalo v Hranicích n/m .Samozřejmě na krajské a posléze na republikové kolo postupují jen ti nejlepší ale naši vedoucí družstev včetně mě se vynasnažíme dosáhnout v roce letošním ještě lepších výsledků.
Závěrem chci pouze popřát celému sboru dobré soutěžní a hlavně finanční úspěchy vám všem zdraví sílu do nové práce a někdy když je vyřčeného co druhému úplně nesedí pod nos tak nezanevřít na sbor na kamarády, protože odejít ze vztyčenou hlavou a dohodou mezi oběma stranami je cílem každého z nás a ten kdo to nepochopí tak svého cíle nikdy nedosáhne.
Co se nehodí na stránky,
dáváme na Facebook…
22.10.2016 Okresní kolo ženy
19.03.2016 Osecká uzlovačka
05.03.2016 Proběhl tradiční hasičský ples v Dolním Újezdě.